Belépés
lilagondolatok.blog.xfree.hu
Keresd meg azt az embert, aki mosolyt csal az arcodra, mert csak egyetlen mosoly kell ahhoz, hogy fantasztikussá tegyen egy rossz napot.Találd meg azt, akitől s... Papp Györgyné
1944.11.25
Online
Profil képem!
Linktáram, Blogom, Képtáram, Videótáram, Ismerőseim, Fecsegj
     1/3 oldal   Bejegyzések száma: 22 
A kínai Nagy Fal
  2023-11-17 07:53:50, péntek
 
 




A kínai Nagy Fal a világ legnagyobb ember alkotta létesítménye. A fal északnyugati részét legegyszerűbben Pekingből indulva közelíthetjük meg. Az északkeleti szakaszt szintén innen, busszal közelíthetjük meg. A Nagy Fal minden idők legelképesztőbb építészeti vállalkozása. Egyes szakaszai korábban épültek, a határ menti törzsek építették tulajdonképpen döngölt földsáncok voltak, amik a betörő nomád népek ellen védték az ittlakókat. Az első kínai császár Cs'in Si Huang-ti végeztette el a hiányzó szakaszok építését, emellet őrtornyok láncolatát alakíttatta ki. Kr. e. 200 körül, tíz év alatt készült el, védve a birodakom határát. A császár legjobb hadvezérét, Meng Tient bízta meg a feladattal. A mukát katonák, parasztok és elítéltek végezték. A fal sziklákon, mocsarakon és sivatagokon keresztül húzódik, így építése rendkívüli erőfeszítéseket igényelt. A kőalap két oldalán téglafalakat raktak, melyeket földdel töltöttek fel. Az őrtornyokon rendszeres őrség figyelt, akik hang és fényjelzéseket használtak. Az építésben közel 300 000 ember vett részt, ami hatalmas szervezőmunkát igényelt. Az építés során több ezer ember halt meg, akiknek a testét egyszerűen befalazták. Ezért a világ leghosszabb temetőjének, és a könnyek falának is nevezik.
 
 
0 komment , kategória:  A világ hírességei  
Alhambra
  2023-11-17 07:49:28, péntek
 
 




Alhambra, a dél-Spanyolországi Andalúziában fekvő város, Granada keleti részén, egy magaslaton áll. Kívülről tornyok és csipkézett falak együttese, belülről azonban semmi jelét nem látjuk rendszerességnek, építészeti különlegességnek. Hatalmas az ellentét a belső és a külső megjelenés között. Kívülről Alhambra, a Vörös Vár egy erődítmény (nevét a vörös színű építőköveiről kapta), 23 toronyból álló bástyarendszer, amelyet a mórok építettek, amikor az előrenyomuló keresztények fenyegették hatalmukat Spanyolországban. Alhambrában a földi mennyországot akarták megteremteni. Az építmény a Naszrid-dinasztia katonai főhadiszállása volt, ugyanakkor közigazgatási központ és királyi székhely. A dinasztia alapítója, Mohamed Ibn Juszuf Naszr a XIII. század közepén kezdte el az építtetését.
 
 
0 komment , kategória:  A világ hírességei  
Perszepolisz
  2023-11-13 08:25:57, hétfő
 
 




Perszepolisz


Az óperzsa birodalom központjának, Perszsepolisznak ( A perzsák városa )a romjai a mai Irán területén találhatóak Shiraztól 80 kilométerre.

A maradványokból lehet következtetni arra, hogy milyen pompa és gazdagság jellemezte. Plutarkhosz írása szerint a Perszepoliszt meghódító Nagy Sándornak 10 000 öszvérre, és 5 000 tevére volt szüksége ahoz, hogy elszállíttassa a perzsák kincseit. Az Akhaimenida-dinasztia királyai építtették, de ez csak egy volt a királyi városok közül. I. Dareiosz király alapította Kr. e. 522-ben. Csak tavasszal és ősszel lakták, a nyári és téli lekhely máshol volt. Nemsokkal Nagy Sándor érkezése után tűz ütött ki, feltételezések szerint maga Nagy Sándor gyújtotta fel.
 
 
0 komment , kategória:  A világ hírességei  
Meteóra-kolostorok
  2023-11-13 08:23:27, hétfő
 
 





A Meteóra-kolostorok Görögországban, Athéntól 426 kilométerre találhatóak, a Larisszába vezető út mentén. Larisszából rendszeres buszjáratok indulnak, Athénből és Thesszalonikiből vonattal utazhatunk ide. A meteóra jelentése: levegőben lebegő. A kolostorokat nézve könnyen megérthető, hogy miért ezt a nevet kapták.

Az építmények a thesszáliai Pindosz-hegység szélén, közel 300 méter magasságban, alig megközelíthető sziklacsúcsokon találhatóak, a közép-görögországi Peneiszosz-folyóvölgyre nézve. 1920-ig a látogatók, a turisták csak veszélyes létrákon közelíthették meg őket. A 30 méter hosszú létrákat támadások esten felhúzták, így szinte megközelíthetetlenné váltak az épületek. A turizmus gyors növekedésével új utat építettek a közeli Kalambaka várostól a kolostorokig. Ma már sziklákba vájt utakon és hidakon bárki megközelítheti. Sok szerzetes azért hagyta el a helyet, hogy megőrizhesse lezártságát a külvilágtól. A Meteóra-kolostorok ma már inkább múzeumokként működnek, mint egyházi intézményként.
 
 
0 komment , kategória:  A világ hírességei  
A kölni Dóm
  2023-11-13 08:21:29, hétfő
 
 




A kölni Dóm alapköveit Konrad von Hochstaden érsek rakta le 1248-ban. Ebben az időben Köln a Német-római Császárság egyik legerősebb és leggazdagabb városa volt. A nagyszabású építkezés közvetlen elindítója Barbarossa Frigyes ajándéka volt, aki miután a második itáliai hadjárata során leigázta Milánót, Köln érsekének adományozta a milánói Dómban őrzött ereklyéket. A Három Királyok földi maradványait diadalmenetben vitték 1164-ben Kölnbe. Aranyból, ezüstből és drágakövekből tíz év munkájával készítették el a Három Királyok ereklyetartót, ami a kereszténység egyik legbecsesebb kegytárgya. Köln a relikviák megszerzésében élen járó város volt, az ereklyékhez méltó templomot kellett építeni. A Dóm szentélyét, amely 41 méter hosszú, 45 méter széles, középhajója 43 méter magas, 1322-ben szentelték fel. Az emeleti rész ablakai színes üvegből készültek. Építésükkor a magasba törő, karcsú pillérek csodaszámba mentek. 1300 körül a szentélyt fallal zárták le, közte és a déli homlokzat között kezdték kiépíteni a 70 méter magas főhajót. A csonkán maradt déli homlokzat tornya elérte az 59 méteres magasságot. Monumentális tervek alapján folyt az építkezés, de a munka üteme egyre lassúbb lett, míg 1560-ban teljesen leállt. Az építményt a környezeti ártalmak, a szmog miatt folyamatosan javítani kell. A kölni Dóm az építészettörténet egy máig lezáratlan fejezete.
 
 
0 komment , kategória:  A világ hírességei  
Chartres-i katedrális
  2023-11-13 08:20:00, hétfő
 
 




Chartres-i katedrális


Chartres Franciaországban, Párizstól 90 kilométerre fekszik. Chartres meghatározó műemléke a Notre-Dame-székesegyház (Miasszonyunk-templom), a francia gótika első példája.

A katedrálist egy magaslatra építették, amit már a rómaiak, vagy korábban a kelták is szent helynek tartották. A XVIII. század második feléig őriztek itt egy fából faragott szobrot, amely a szíve alatt gyermekét tartó Máriát ábrázolta, s amely még a pogány időből származott Lehetséges, hogy eredetileg a kelta anyaistent ábrázolta, s csak később lett a keresztényeké. A szobor a francia forradalom alatt pusztult el. A templom helyén 350 óta imaházak álltak, de mindegyik tűzvész áldozatává vált. A ma látható templomot 1260-ban szentelték fel. A székesegyház nyugati oldalán két jellegzetes torony található, melyek 90 méternél magasabbak. Az alacsonyabb, egyszerűbb a XII. század első feléből származik, a magasabb és díszesebb 1513-ra készült el. A nyugati kaput felbecsülhetetlen értékű szobrok díszítik. A mély, rézsűs kapuzat faragványait egységes program alapján készítették. Krisztus őseinek alakjai, Krisztus ifjúsága, a mennybemenetel, Krisztus mandorlában, és a négy evangélista ábrázolása látható. Az ablakrózsa a az utolsó ítéletet jeleníti meg.
 
 
0 komment , kategória:  A világ hírességei  
Bemutatták a világ legnagyobb, húszemeletes óceánjáró hajójá
  2023-11-13 08:12:11, hétfő
 
  Bemutatták a világ legnagyobb, húszemeletes óceánjáró hajóját





Link

Az 1968-ban, Norvégiában alapított, ma már Miami központú Royal Caribbean bevétel alapján a világ első, utasszám alapján a második legnagyobb óceánjáró-hajózási társasága. A világ öt legnagyobb személyszállító hajójából öt az övék, amúgy huszonhat hajójuk hetvenhét ország 272 úti céljánál kötnek ki.

A legújabb a most bemutatott, a finnországi Turkuban nagyjából 1,1 milliárd eurós költséggel épített Icon of the Seas, amely az új Icon Class első darabja, egyben ,,a világ legnagyobb óceánjáró hajója" cím új birtokosa.



 
 
0 komment , kategória:  A világ hírességei  
Pisai Ferde Torony
  2023-11-08 13:03:30, szerda
 
 




A Pisai Ferde Torony

Pisa Firenzétől 80 kilométerre nyugatra fekszik. A város legnagyobb nevezetessége a Ferde Torony (Torre Pendente). Ez tulajdonképpen a pisai Dóm mellett álló harangtorony.

A Dóm, a Keresztelőkápolna és a Temető egységének része. A felirat szerint építését 1174-ben kezdték. A Pisában használt naptár, és a hagyományos időszámítás között egy év eltérés van, így az építkezés valójában 1173-ban kezdődött. A torony építészei Bonnano Pisano és Wilhelm von Innsbruck voltak, a befejezését azonban egyikük sem érte meg. Egyes feltevések szerint a Pisai Ferde Torony ferdeségét eredetileg is megtervezték, hogy a kor építészeti tudását bizonyítsák. Ennél azonban sokkal valószínűbb, hogy az építők ismerve a talaj laza szerkezetét, a torony enyhe dőlésével számoltak. A torony dőlésének szöge folyamatosan nőtt. A XX. század elején 4,3 méterrel tért el a függőlegestől. 1990-től 12 éven át le volt zárva a látogatók elől. 2001-ben jelentették be, hogy sikerült a tornyot stabilizálni. A stabilizáció során az építményt kábelekkel megerősítették, majd cementet fecskendeztek alá, hogy enyhítsék a földre nehezedő nyomást. A torony most biztonságos, dőlésszöge nagyjából olyan, mint 1700-ban lehetett. A teljes kiegyenesítést nem is tervezték, hiszen azzal elvesztette volna egyediségét, turisztikai jelentőségét.
 
 
0 komment , kategória:  A világ hírességei  
Hadrianus-fala
  2023-11-08 13:01:46, szerda
 
 





Hadrianus-fala Észak-Angliában, Cumbria és Northumberland területén halad át. Housesteads Fort, illetve az itt kezdődő szakasz kínálja a legtöbb látnivalót.
A fal 120 kilométer hosszú, mintegy 4,5 méter magas, 3 méter széles. Észak Angliában az egyik tengerparttól a másikig húzódik. Több, mint 750 milliárd köbméter kőből építették, hihetetlenül becsvágyó vállalkozás. A régészek és a történetírók évszázadokon át vitatták a fal funkcióját. Hadranus életrajzírója egyszerű magyarázattal szolgál: a császár azért építtette meg, hogy határvonalat húzzon a rómaiak és a barbárok között.
 
 
0 komment , kategória:  A világ hírességei  
Colosseum
  2023-11-08 12:59:16, szerda
 
 




A Colosseum Róma központjában, a Via dei Fori Imperiali keleti végében található, nem messze a főpályaudvartól. Saját állomása van, a Colosseo. A világörökség részét képező építmény Róma legismertebb turisztikai célpontja.

Az épület egy jellegzetes római amfiteátrum. Az amfiteátrumok központja az elliptikus alaprajzú aréna, melyet több emelet magasságban ülőhelyek vesznek körül. A nézők biztonságos távolságból szemlélhették a gladiátorok harcát, az egzotikus állatokat. Rómában már a Colosseum megépítése előtt is számos amfiteátrum volt. A Kr. u. 64-ben kitört tűzvész után azonban újat kellet építeni. A Colosseum építését Vespasianus császár rendelte el, az épület nagyobb és szebb lett minden elődjénél. Az építkezés számára az Aranyház (Domus Aurea) egyik dísztavát jelölték ki. A helyszínválasztásban valószínűleg szerepet játszott, hogy az arénát időnként vízzel kellett feltölteni. A Colosseum nevet Néró császár hatalmas szobráról (colossus) kapta, mely a szomszédságában állt. Építése után Amphiteatrum Flavium néven volt ismert, Colosseumként a VIII. századtól ismerjük.
 
 
0 komment , kategória:  A világ hírességei  
     1/3 oldal   Bejegyzések száma: 22 
2024.03 2024. április 2024.05
HétKedSzeCsüPénSzoVas
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Blog kereső


Bejegyzések
ma: 1 db bejegyzés
e hónap: 80 db bejegyzés
e év: 531 db bejegyzés
Összes: 13021 db bejegyzés
Kategóriák
 
Keresés
 

bejegyzések címeiben
bejegyzésekben

Archívum
 
Látogatók száma
 
  • Ma: 2559
  • e Hét: 19134
  • e Hónap: 36517
  • e Év: 153763
Szótár
 




Blogok, Videótár, Szótár, Ki Ne Hagyd!, Fecsegj, Tudjátok?, Receptek, Egészség, Praktikák, Jótékony hatások, Házilag, Versek,
© 2002-2024 TVN.HU Kft.